Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 8/16/12 8:40 a.m.

Show Name:

Danville KC 1

 

Location (City, State):

Greensboro, NC

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

August 15, 2012

Total Entry: 

686

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   William deVilleneuve

Doberman Pinscher

GCH Protocol’s Veni Vidi Vici

Reserve Best In Show

 

Affenpinscher

GCH Banana Joe V Tani Kazari

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Garry Newton – 15 entries

Best Junior:

Emily Goldstein – Master Class – 15” Beagle

Sporting Group:

Judge's Name:  Stephanie Hedgepath - 104

1st:

English Cocker Spaniel

GCH Edgewood Casino Celebrity

2nd:

English Springer Spaniel

GCH Wynmoor Champagne Supernova

3rd:

German Wirehaired Pointer

GCH Mt View’s Ripsnorter Silver Charm

4th:

Golden Retriever

GCH Jazzin’s Final Jeopardy

Hound Group:

Judge's Name:  Dr. Judith Newton – 80

1st:

Beagle - 15"

GCH Lochnaw Something Good

2nd:

Whippet

GCH Appraxin Hi-Tor Free Agent At Willowcrest

3rd:

Afghan Hound

A-Mer’s High Noon

4th:

Irish Wolfhound

Mandala’s Square Deal

Working Group:

Judge's Name: Garry Newton – 113

1st:

Doberman Pinscher

GCH Protocol’s Veni Vidi Vici

2nd:

Komondor

GCH Nagyalma Unforgettable Too

3rd:

Siberian Husky

Ch. Kontoki’s Isaiah Little Prayer For You

4th:

Giant Schnauzer

GCH Skansen’s Holy Knight

Terrier Group:

Judge's Name:   Betsy Dale - 67

1st:

Scottish Terrier

GCH Lomondview Clementina

2nd:

Skye Terrier

Ch. Of Skyleline Captain Hook

3rd:

Welsh Terrier

GCH Shaireab’s Bayleigh Maid Of Honor

4th:

West Highland White Terrier

GCH Skyehigh’s MKC Bonaparte

Toy Group:

Judge's Name:   Bonnie Linnell Clarke - 144

1st:

Affenpinscher

GCH Banana Joe V Tani Kazari

2nd:

Pomeranian

GCH Starlight’s Sugar Daddy

3rd:

Papillon

Ch. Copella’s Rising Attraction

4th:

Miniature Pinscher

Ch. Cheristar’s Beach Melody

Non-Sporting Group:

Judge's Name:  Sue Woodle - 80 

1st:

Keeshond

GCH Sprookje Lunar Appellation

2nd:

Bulldog

GCH Tango’s A Perfect Present For The Dulins

3rd:

Lhasa Apso

GCH Xeralane’s Kid Rock

4th:

French Bulldog

Ch. Bandog Bayou’s The Warrior

Herding Group:

Judge's Name:    Garry Newton - 98

1st:

Puli

GCH Cordmaker Rumpus Bumpus

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Dalarno Nite Song At Morningstar

3rd:

Old English Sheepdog

GCH Ken-Bear’s Herbie The Love Bug

4th:

Pyrenean Shepherd

GCH La Brise Sun Bear