Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 4/22/12 8:40 a.m.

Show Name:

Burbank KC (2)

 

Location (City, State):

City of Industry, CA

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

         April 20, 2012

Total Entry:  967

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    Mr. Houston Clark

Afghan Hound

Ch. Thaons Mowgli

Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Jeannette McGinnis

1st:

German Wirehaired Pointer

GCh. Mt Views Ripsnorter Silver Charm

2nd:

Clumber Spaniel

GCh. Clussexx Collaboration With Traddies

3rd:

Weimaraner

GCh. Silhouettes Lifeinthefastlane

4th:

Brittany

GCh. Britts Ramblin The Perfect Cut

Hound Group:

Judge's Name:    Mrs. Toddie Clark

1st:

Afghan Hound

Ch. Thaons Mowgli

2nd:

Ibizan Hound

GCh. Harehills Ace In The Hole

3rd:

Bloodhound

GCh. Quiet Creeks Kiss And Tell

4th:

Basset Hound

GCh. Barnyard 3 Oak Spark Of Hope

Working Group:

Judge's Name:    Dr. Steve Keating

1st:

Boxer

GCh. Telstars All That Glitters At Cinnibon

2nd:

Siberian Husky

GCh. Topaz Silver Lining

3rd:

Kuvasz

Ch. Szumerias Wildwood Silver Six Pence

4th:

Great Dane

GCh. De Joies Tomfollery V Lost Creek

Terrier Group:

Judge's Name:    Mrs. Robert Smith

1st:

Miniature Bull Terrier

GCh. Dytona VIP

2nd:

Miniature Schnauzer

GCh. Allaruth Just Kidding V Sole Baye

3rd:

Fox Terrier - Smooth

Decorum Lil'Itch Stunning

4th:

Irish Terrier

Ch. Rockledge McCallen Of Meath

Toy Group:

Judge's Name:    Mr. Don Sutton

1st:

Pomeranian

GCh. CR Chase What Matters

2nd:

Chinese Crested

Ch. Dejavu I Want A Talk About Me

3rd:

Brussels Griffon

Ch. Cashnross First Griff Tina Fey

4th:

Pug

GCh. Belaires Special Agaent Leroy Jethro Gibbs

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Keke Kahn

1st:

Dalmatian

GCh. Kastles Go Speed Racer

2nd:

Boston Terrier

GCh. Distinguished O'leary Of Zipper

3rd:

French Bulldog

GCh. Lebulls New Hope Wooly Bully

4th:

Miniature Poodle

GCh. Durandel Bella Donna

Herding Group:

Judge's Name:    Dr. Robert Smith

1st:

Pembroke Welsh Corgi

GCh. Coventry Allure At Wyndstar

2nd:

Bouvier des Flandres

Ch. Quiches Grand Finale

3rd:

Australian Cattle Dog

GCh. Carben Copys If The Shoe Fits

4th:

Border Collie

Wildblue Eternal Dream

Junior Showmanship:

Judge's Name: Mrs. Jeannette McGinnis

Best Junior:

KayCee Klang

 

Show Name:

Shreveport KC (1)

 

Location (City, State):

Bossier City, LA

 

Field Rep(s):

 Sue Vroom

 

Show Date:

4/20/2012

Total Entry:  709

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mrs. Elaine E. Mathis

Maltese

GCH. Scylla's Small Kraft Re-Lit

Sporting Group:

Judge's Name:    Mr. Dana P. Cline #123

1st:

English Springer Spaniel

CH. Cerise Dixieland Dutchess

2nd:

Weimaraner

GCH. Win' Weim's It's My Grey Goose

3rd:

Brittany

GCH. Dual Lanes Cam JH

4th:

Vizsla

GCH. Regal Point Pinnacle Of Kilauea JH

Hound Group:

Judge's Name:    Mrs. Gloria L. Geringer #96

1st:

Redbone Coonhound

GCH. CWSG Sidearm Jungle King Mufasa

2nd:

Petit Bassett Griffon Vendeen

CH. Soletrader Maggie May At M & M

3rd:

Dachshund - Longhaired

CH. Siedach's Diggin' Up Bones

4th:

Beagle - 13"

CH. Vinla-Cabaret's Gold Standard

Working Group:

Judge's Name:    Mr. Dana P. Cline #86

1st:

Samoyed

CH. Polar Mist Cruz'n T'Party At Zamosky

2nd:

Rottweiler

CH. Chancellor High Flyin' Gladiator

3rd:

Boxer

GCH. Breho Fortuity Shared Treasure

4th:

Black Russian Terrier

GCH. Zilya's Chicago Blues Fusion At Runes RN CD

Terrier Group:

Judge's Name:    Ms. Gay H. Dunlap #39

1st:

Lakeland Terrier

CH. Hi-Kel Terrydale Fortune Forward

2nd:

Staffordshire Bull Terrier

GCH. Challenger's Honky Tonk Man

3rd:

Fox Terrier - Smooth

GCH. Wedigit Paparazzi

4th:

American Staffordshire Terrier

CH. Alpine's Ring Of Fire

Toy Group:

Judge's Name:    Mr. Richard G. Beauchamp #140

1st:

Maltese

GCH. Scylla's Small Kraft Re-Lit

2nd:

Japanese Chin

GCH. Kelaury Good Luck From We-Syng

3rd:

English Toy Spaniel - B&PC

CH. Royalist Ready To Reign

4th:

Shih Tzu

Lohona Zephyr I Can't Look Away

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mr. William E. Usherwood #111

1st:

Keeshond

GCH. Ashbrook Mr. Chairman

2nd:

Schipperke

CH. Daybreak I'm A Little Sunbeam At Ka-dos

3rd:

Chinese Shar-Pei

CH. Jade East Do You Know The Way To San Jose

4th:

French Bulldog

CH. Tinkertime Justus Smooth Operator

Herding Group:

Judge's Name:    Ms. Beverly Capstick #104

1st:

Old English Sheepdog

GCH. Vinterra's Cause For Applaus

2nd:

Collie - Smooth

GCH. Row-Bar's Heartbreaker

3rd:

Australian Cattle Dog

GCH. Dawn Heir's He's The Boss

4th:

Shetland Sheepdog

GCH. Karosel Kartwheels

Junior Showmanship:

Judge's Name:
Ms. Gay H. Dunlap

Best Junior:

Sierra Martin  Open Senior  13” Beagle

 

Show Name:

Bloomington Indiana KC

 

Location (City, State):

Terre Haute In

 

Field Rep(s):

 John McCartney

 

Show Date:

4/20/12

Total Entry:  790 Dogs

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Ms.Pluis Davern

Harrier

GCh.Downhome Hitech Innovator

Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs.Susan St John Brown

1st:

Golden Retriever

GCH Summitts Emery Its In The Bag

2nd:

English Setter

CH Stargazr'n Wingfield Time Will Tell

3rd:

Pointer

GCH Oncore Mykyna Storm

4th:

Gordon Setter

GCH Buteo's Midnight Silence

Hound Group:

Judge's Name:    Dr.Richard Meen

1st:

Harrier

GCh.Downhome Hitech Innovator

2nd:

Petit Bassett Griffon Vendeen

Ch.Jaren's Ready Set Don't Go At R-N-B

3rd:

Whippet

GCh.Sporting Fields Bahama Sands

4th:

Saluki

GCh.Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

Working Group:

Judge's Name:    Mrs.Kimberly Meredith-Cavanna

1st:

Doberman Pinscher

Ch.Protocol's Veni Vidi Vici

2nd:

Mastiff

GCh.Jadems Oliver Twist

3rd:

Akita

GCh.Buckridge's No Doubt About It

4th:

Portuguese Water Dog

Ch.Domarco's Journey Of A Lifetime

Terrier Group:

Judge's Name:    Dr.John A Reeve-Newson

1st:

Scottish Terrier

CH Lomondview Clementina

2nd:

American Staffordshire Terrier

GCH Wonderlands Heavily Armed Agitator

3rd:

Fox Terrier - Smooth

CH J-Cobe Broxden Danea

4th:

Miniature Schnauzer

Repitition's Against All Odds

Toy Group:

Judge's Name:    Ms.Paullet DeLong

1st:

Havanese

Ch.Harbor's It Had To Be Me

2nd:

Affenpinscher

GCh.Banana Joe V Tani Kazari

3rd:

Chihuahua - Long

Ch.Pollack's Trace

4th:

Pomeranian

GCh.Bar-Net's Rocky Road Of Samron

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Dr.John A Reeve-Newson

1st:

Bichon Frise

GCh.Vogelflight's 'Honor' To Pillowtalk

2nd:

Standard Poodle

GCh.Vetset Kate Winsit

3rd:

Keeshond

GCh.KJ's Its Nothing Purrsonal

4th:

Schipperke

Ch.Dante's Fire When Ready

Herding Group:

Judge's Name:    Mr.Lawrence E Stanbridge

1st:

Old English Sheepdog

GCh.Lambluv's Gambolon Blue Thunder

2nd:

Shetland Sheepdog

GCh.Milestones Cool Summer Wind

3rd:

Australian Shepherd

GCh.Myshara's Dancing Queen

4th:

Border Collie

GCh.Sporting Field's Heiress HSAs

 

Show Name:

Springfield K.C.

 

Location (City, State):

W. Springfield, Mass.

 

Field Rep(s):

Patricia Proctor

 

Show Date:

4/20/2012

Total Entry: 802

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Dr. Robert A. Indeglia

Doberman Pinscher

GCh. D's Remember When

Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Jean Fournier   170

1st:

Labrador Retriever

GCH. Casbar's Hart To Hart

2nd:

English Setter

GCh. Colthouse's Genuine Draft

3rd:

Cocker Spaniel - ASCOB

GCh. HiTrails Clouds In My Eyes

4th:

Irish Setter

GCh. Piperbrook's Double Your Fun

Hound Group:

Judge's Name:    Mr. P. Levi Marsman    65

1st:

Petit Bassett Griffon Vendeen

GCh. Monkhams Famous Grouse

2nd:

Bloodhound

GCh. Soonipi Friends In Low Places MLH

3rd:

Beagle - 13"

GCh. Lanbur Angel Wears Prada

4th:

Pharaoh Hound

DC Hallam's Ethan Ramel MC

Working Group:

Judge's Name:    Mr. P. Levi Marsman    225

1st:

Doberman Pinscher

GCh. D's Remember When

2nd:

Bullmastiff

Ch. Windover's Hey There Handsome

3rd:

Boxer

Jacquet's Annie El Encanto

4th:

Newfoundland

Ch. Bowater's Pitching Aces

Terrier Group:

Judge's Name:    Mrs. Sandy Gelinas    51

1st:

Lakeland Terrier

GCh. Larkspur Acadia Save Me A Spot

2nd:

Kerry Blue Terrier

Class Act By Hallsblu

3rd:

Fox Terrier - Wire

Ch. Strozzavolpe Wait Until Dark

4th:

Bull Terrier - Colored

Ch.  Bur Oak's Oscar Of Winsor

Toy Group:

Judge's Name:    Mrs. Sandy Galinas  120

1st:

Maltese

Ch. Richelieu's Here Comes Trouble Agian

2nd:

Pug

GCh. San Remo's Tug Of War

3rd:

Silky Terrier

Ch. Dorien Dancin' On A Breeze

4th:

English Toy Spaniel - B&PC

Ch. Southdown Now Or Never

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Arlene F. Benko    97

1st:

Keeshond

GCh. Nightwind’s Little Ricky

2nd:

Chow Chow

Ch. Chowlamar Rebelrun Mr Kidd

3rd:

Schipperke

GCh. De Lamer Point Break

4th:

French Bulldog

GCh. Bella Ridge Imperiale Shady Harbor Mafia Campcovo

Herding Group:

Judge's Name:    Mr. Michael Gelinas    71

1st:

Old English Sheepdog

GCh. Lambluv's Daytime Hustler

2nd:

Belgian Tervuren

GCh. Mishaook Lulu @ Chateau Blanc HSCs

3rd:

Collie - Rough

GCh. Accent Echoes Of Time

4th:

Australian Shepherd

Propwash No Stopping Now

Junior Showmanship:

Judge's Name: Ms. Deborah A. Tully  

Best Junior:

Colleen Longley