Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 4/16/12 8:55 a.m.

Show Name:

Valdosta KC 2

 

Location (City, State):

Perry, GA

 

Field Rep(s):

 Mary Dukes

 

Show Date:

4/13/2012

Total Entry:  2221

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Lee Canalizo

German Shepherd Dog

GCH Babheims Captain Crunch

Sporting Group:

Judge's Name:    Jeanette McGinnis - 406

1st:

Cocker Spaniel - Black

Ch. Casablanca's Thrilling Seduction

2nd:

English Springer Spaniel

Ch. Wynmoor Champagne Supernova

3rd:

English Setter

Ch. Stargazr'n Wingfield Time Will Tell

4th:

Weimaraner

GCH Northwoods Send Money Honey

Hound Group:

Judge's Name:    Mary Ann Alston - 215

1st:

Afghan Hound

GCH Criston Enchanted

2nd:

Whippet

Ch. Bo-Bett's Speed Demon

3rd:

Dachshund - Wirehaired

GCH Raydachs Playing With Fire V Gleishorbach SW

4th:

Dachshund - Longhaired

GCH Briardach's Rock Star

Working Group:

Judge's Name:    Barbara Alderman - 532

1st:

Doberman Pinscher

GCH D's Remember When

2nd:

Giant Schnauzer

GCH Skansen's Holy Knight

3rd:

Boxer

GCH Winfall I Dream Of Style

4th:

Great Dane

GCH Lobato's Code Red AOM

Terrier Group:

Judge's Name:    Peggy Beisel-McIlwaine - 246

1st:

Scottish Terrier

GCH McVan's Be Bop Baby

2nd:

Lakeland Terrier

Ch. Hi-kel Terrydale Fortune In My Eyes

3rd:

Miniature Schnauzer

Repitition's Against All Odds

4th:

Skye Terrier

Ch. Of Skyeline Captain Hook

Toy Group:

Judge's Name:    Judy Webb - 361

1st:

Pug

Ch. Caper's Sirius Endeavor

2nd:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

3rd:

Maltese

GCH Scylla's Small Kraft Re-Lit

4th:

Chinese Crested

Ch. Zen's Double Entendre At Zhen

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Gary Doerge - 250

1st:

Bichon Frise

GCH Vogelflight's 'honor' To Pillowtalk

2nd:

Standard Poodle

Ch. Jaset's Satisfaction

3rd:

Xoloitzcuintli

GCH Bayshore Georgio Armani

4th:

American Eskimo Dog

GCH Nuuktok's Atka Inuk-shuk

Herding Group:

Judge's Name:    Peggy Beisel-McIlwaine - 211

1st:

German Shepherd Dog

GCH Babheims Captain Crunch

2nd:

Puli

GCH Cordmaker Rumpus Bumpus

3rd:

Beauceron

Ch. Beowolf Rime Des Monts Du Lac

4th:

Cardigan Welsh Corgi

Ch. Twinroc Santa Paws

Junior Showmanship:

Judge's Name:    Robert Frost – 30 entries

Best Junior:

Aaliyan Cry-McMillon – Open Senior – Great Dane

 

Show Name:

Lebanon Kennel Club

 

Location (City, State):

Harrisburg, Pa

 

Field Rep(s):

Tom Glassford & James {Jimmy} Mich

 

Show Date:

4/13/2012

Total Entry:  1403

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mrs Ruth Zimmerman

Doberman Pinscher

GCH Protocol's Veni Vidi Vici

Sporting Group:

Judge's Name:    Dr Klaus Anselm

1st:

Curly-Coated Retriever

GCH Down Datrail Hunting Thrills

2nd:

Vizsla

GCH Firepoint Riverview Before The Passes

3rd:

English Springer Spaniel

GCH Keepsake's Special Blend

4th:

Brittany

GCH Carroll's Count Lancelot

Hound Group:

Judge's Name:    David Hyman

1st:

Rhodesian Ridgeback

GCH Spring Valley's Always There

2nd:

American Foxhound

Ch Kiarry's Pandora's Bbox

3rd:

Petit Bassett Griffon Vendeen

Ch Celestial C J's  All Well That Ends Well

4th:

Borzoi

GCH Raynbo's Run For The Roses

Working Group:

Judge's Name:    Mr William DeVilleuve

1st:

Doberman Pinscher

GCH Protocol's Veni Vidi Vici

2nd:

Samoyed

McMagic's Mojo

3rd:

Akita

GCH Cr Wicca's Trade Secret

4th:

Boxer

Mi T's Mafia Princess

Terrier Group:

Judge's Name:    Mr Richard Powell

1st:

Scottish Terrier

GCH Lomonview Clementine

2nd:

Airedale Terrier

GCH Jonal Angel's Whisper

3rd:

Norfolk Terrier

9

4th:

West Highland White Terrier

Moonshadow New York State Of Mindyarrow Veneria Ticket To Ride

Toy Group:

Judge's Name:    Mrs Lydia Coleman

1st:

Affenpinscher

GCH Banana Joe V Taani Kazari

2nd:

Shih Tzu

Ch Hallmark Jolei Bells Will Be Ringing

3rd:

Pomeranian

Ch  Starlight's Sugar Daddy

4th:

Papillon

GCH Involo The King Of Pop

Non-Sporting Group:

Judge's Name:             Arlene Benko

1st:

Miniature Poodle

Ch Surrey Sugar Baby

2nd:

Schipperke

GCH De Lamer Point Break

3rd:

Tibetan Terrier

GCH Salishan's My Special Angel

4th:

Bichon Frise

Ch Luvit;s A Rolex

Herding Group:

Judge's Name:    Mrs Evie Sullivan

1st:

Collie - Smooth

GCH Tir Na N Og The Legend Of Banzan Maguire

2nd:

Briard

GCH Fairytale's Bathazar

3rd:

Shetland Sheepdog

Ch Homespun Casual Blues

4th:

Collie - Rough

GCH Devinwood A Perfect Stranger

 

Show Name:

Bartlesville KC II

 

Location (City, State):

Grove, OK

 

FieldRep(s):

Gina Wieser

 

Show Date:4/13/12

4/13/2012

Total Entry: 819

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Carolyn Taylor

Norwich Terrier

GCH Skyscot's  Texas Hold Em

Sporting Group:

Judge's Name:    Judith A Brown

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH Mount Views Rip Snorter Silver Charm

2nd:

Curly-Coated Retriever

GCH Clarion's Blackberry Bramble

3rd:

Cocker Spaniel - ASCOB

CH Pied Dior N Winelight Superman

4th:

Vizsla

GCH Regal Point Pinnacle Of Kilauea JH

Hound Group:

Judge's Name:    Jon Cole

1st:

Saluki

GCH Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

2nd:

Bloodhound

GCH Quiet Creek's Windfall

3rd:

Basset Hound

CH Bear Paw Morningwood New Sherriff In Town

4th:

Basenji

CH Signet Meisterhaus Gossip Girl

Working Group:

Judge's Name:    Donna J Buxton

1st:

Rottweiler

Ch Chancellor High Flying Gladiator

2nd:

Doberman Pinscher

CH Vondura's Xcellerator Belle Amie

3rd:

Great Pyrenees

CH Pyrless Don't Blink

4th:

Tibetan Mastiff

GCH Shanghai's Shadow Of The Cascades

Terrier Group:

Judge's Name:    Denny Mounce

1st:

Norwich Terrier

GCH Skyscot's  Texas Hold Em

2nd:

Fox Terrier - Smooth

CH Turcoy's Levon Those Levis

3rd:

Border Terrier

CH Devon Lady Semper Fi

4th:

Parson Russell Terrier

GCH Foxbend Colour Me More

Toy Group:

Judge's Name:    Jon Cole

1st:

Shih Tzu

CH Symarun's Love T' Look

2nd:

Papillon

CH Copella's Rising Attraction

3rd:

Italian Greyhound

CH Everafter's Best Bet Yet

4th:

Pug

GCH Sielong By WooWoo Oh No It's Opal

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    James Ham

1st:

Schipperke

CH Dante Fire When Ready

2nd:

Chinese Shar-Pei

CH Jade East Do You Know The Way To San Jose

3rd:

French Bulldog

GCH Coco Vialatte Robobull Hot Flash

4th:

Lhasa Apso

CH Windwick Hylan Sho Tru Hidden Talent

Herding Group:

Judge's Name:    Kenneth Buxton

1st:

Cardigan Welsh Corgi

GCH Aubrey's Tails Of Mystery

2nd:

Australian Shepherd

CH Harmony Hill's Money Talks

3rd:

Belgian Sheepdog

GCH Liket's TXTornado O'chotovotka

4th:

Belgian Tervuren

GCH Tacara's  Racelon Rembrandt Na Ja Of Nit

Junior Showmanship:

Judge's Name:    James Ham

Junior Handler

Anna Hagood