Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 4/9/12 11:20 a.m.

Show Name:

ARIZONA TOY DOG FANCIERS

 

Location (City, State):

GLENDALE, ARIZONA

 

Field Rep(s):

Allen Odom

 

Show Date:

        April 6, 2012

Total Entry:  263

 

Breed

Name

Toy Group

Judge's Name:    MR. LUC BOILEAU

1st:

Miniature Pinscher

GCH. MARLEX CLASSIC RED GLARE

2nd:

Chihuahua - Smooth

GCH. SAND-MAN'S OBSIDIAN

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCH. FORESTCREEK BRASS IN POCKET

4th:

Affenpinscher

GCH. TAMARIN TOP BANANA



Show Name:

Salina KC

 

Location (City, State):

Valley Center, KS

 

Field Rep(s):

Gina Wieser

 

Show Date:

        April 6, 2012

Total Entry:  1286

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    Bonnie Clarke

Whippet

GCh Starlines Chanel

Sporting Group:

Judge's Name:   Judy Webb

1st:

Vizsla

Ch Renaissance Pink ChaCha

2nd:

Golden Retriever

GCh Eagle Ridges Return From Bombay

3rd:

Cocker Spaniel

Ch First Class US Marshall

4th:

Flat-Coated Retriever

GCh Beacons Jesse James II

Hound Group:

Judge's Name:   Helen Lee James

1st:

Whippet

GCh Starlines Chanel

2nd:

Pharaoh Hound

Ch Faaouziahs Faramir

3rd:

Saluki

GCh Auroras The Song And Dance Man

4th:

Rhodesian Ridgeback

Stardust In The Cool Of The Evening

Working Group:

Judge's Name:   Helen Lee James

1st:

Kuvasz

GCh Szumerias Wildwood Silver Six Pence

2nd:

Doberman Pinscher

Ch Gallants First & Foremost V Ciden

3rd:

Rottweiler

GCh Ecko Ridges Big Easy Fast & Furious

4th:

Bernese Mountain Dog

Ch B Haven Sherpas Mtn Endeavor

Terrier Group:

Judge's Name:   Dorothy MacDonald

1st:

American Staffordshire Terrier

GCh Alpines Ring Of Fire

2nd:

Miniature Schnauzer

GCh Allaruth Just Kidding V Sole Baye

3rd:

Norwich Terrier

GCh Skyscots Texas Hold Em

4th:

Staffordshire Bull Terrier

GCh Cumhil Hellraiser

Toy Group:

Judge's Name:   Dorothy MacDonald

1st:

Cavalier King Charles Spaniel

GCh Miletree Northern Star At Shirmont

2nd:

English Toy Spaniel B&PC

GCh LTO Prosperity

3rd:

Maltese

GCh Scyllas Small Kraft Re Lit

4th:

Chihuahua

Ch Carousel Dancing With The Stars

Non-Sporting Group:

Judge's Name:   Sally Vilas

1st:

Dalmatianl

GCh Folklore Celtic Crossfire Trail

2nd:

Standard Poodle

GCh Brighton Endeavour

3rd:

Lowchen

GCh Laser Kiwi No Way Home

4th:

Chinese Shar-Pei

GCh Choayang Best Of My Love At Asia

Herding Group:

Judge's Name:   Dorothy Collier

1st:

Bouvier des Flandres

GCh Rocheuses Me And My Shadow Of Cornus

2nd:

Australian Shepherd

GCh Harmony Hills Money Talks

3rd:

Collie

Smooth GCh Bit O Heavens Sorceress

4th:

Cardigan Welsh Corgi

Ch Claymores Madame Butterfly

Junior Showmanship:

Judge's Name:  Sally Vilas

Best Junior:

           Brie Ehlars