Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 6/4/09 4:05 p.m.

Show & Date

Town & Country Toy Dog Club of Eastern Mass (Sun)

 

Location (City, State):

Fitchburg,Mass

 

From: Jim Mitchell

 

 

Date:24May09

 

 

 

Breed

Name

Toy Group:

Judge's Name:    Joseph F.Joly III

1st:

Cavalier

Ch Mondrian VH Lamslag RE

2nd:

Min Pin

Ch Marlex Lulin Mojito

3rd:

Havanese 74

Ch Fuzzy Farm Devil Made Me Do It

4th:

Eng Toy Span(KC&R) 68

Ch By Design Kahlua

 

Show & Date:

LARAMIE KENNEL CLUB

 

Location (City, State):

LARAMIE, WYOMING

 

From:

Allen Odom

 

Date:

5/24/2009

Total Entry: 1,084

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    MRS. MURREL PURKHISER

Golden Retriever

CH. TOASTY'S TREASURE ISLAND

Sporting Group:

Judge's Name:    MRS. MICHELE BILLINGS

1st:

Golden Retriever

CH. TOASTY'S TREASURE ISLAND

2nd:

Vizsla

CH. DERBY'S DESTINATION MOON JH

3rd:

Cocker Spaniel - ASCOB

CH. MARDI GRAS STRUT THE STAGE

4th:

Brittany

CH. RJ'S SIERRA EDITION SH

Hound Group:

Judge's Name:    MRS. MURREL PURKHISER

1st:

Petit Bassett Griffon Vendeen

CH. AFTERGLOW EBENEEZER

2nd:

Whippet

SPELLBOUND'S CANADIAN ENDEAVOR

3rd:

Afghan Hound

CH. KUHL BREEZE ANGELQUEST JOULE

4th:

Dachshund - Smooth

CH. LUCENE'S TIGER LILY

Working Group:

Judge's Name:    COL. JOE PURKHISER

1st:

Portuguese Water Dog

CH. TIMBERMIST'S FOOT OF THE BOAT

2nd:

Standard Schnauzer

CH. RUMOR'S LOOKIN AT DA MAN

3rd:

Doberman Pinscher

CH. PHILLMAR SISTERELLA

4th:

Akita

CH. BLACK FOREST'S ZEPHYR OF THNRMTN

Terrier Group:

Judge's Name:    COL. JOE PURKHISER

1st:

Irish Terrier

CH. X-TRA SPECIAL KALANEY GIRL

2nd:

Welsh Terrier

CH. CAMBRIAN FOUR STAR GENERAL

3rd:

Border Terrier

CH. MEADOWLAKE WHISTLER AT AMBERLY

4th:

Bedlington Terrier

CH. BLUE DIAMOND MERLIN

Toy Group:

Judge's Name:    MR. NORMAN PATTON

1st:

Pekingese

CH. DUNKIRK I'M GONNA LIVE FOREVER

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

CH. ORCHARD HILL SHIRMONT BACKTALK

3rd:

Yorkshire Terrier

CH. STRINGER'S SOMETHINGS GOTTA GIVE

4th:

Toy Poodle

DARCON'S ARE YOU SIRIUS

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MRS. MICHELE BILLINGS

1st:

Lhasa Apso

CH. RUSHMAR'S CHARMER

2nd:

Bulldog

CH. CALEES THE SKYE IS THE LIMIT

3rd:

Chinese Shar-Pei

CH. GUTHRIES HOW SWEET IT IS

4th:

Boston Terrier

CH. KASINOS DOMINO EFFECT

Herding Group:

Judge's Name:    MRS. HARRIETT CAMPBELL

1st:

Old English Sheepdog

CH. BUGABOO'S GEORGIE GIRL

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

CH. TWINROC SANTA PAWS HICS

3rd:

Shetland Sheepdog

THUNDERHILL'S APPLE BOTTOM JEANS

4th:

Puli

CH. PRYDAIN AVIVA

 

Show & Date:

Trumbull County Kennel Club

 

Location (City, State):

New Castle Kennel Club

 

From:

Tom Glassford

 

Date:

5/24/2009

Total Entry: 1652

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    Mrs Wendy Paquette

Shetland Sheepdog

Ch Suntera City Life

Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs Wendy Paquette

1st:

Irish Setter

Ch Jewelsets Special Attraction

2nd:

Wirehaired Pointing Griffon

Ch Flatbrook Royal Point Attitude

3rd:

Labrador Retriever

Ch Salty Dog Of Tampa Bay

4th:

Irish Water Spaniel

Ch Tara's Teal Take Flight

Hound Group:

Judge's Name:    Mrs Neena VanCamp

1st:

Beagle - 13"

Torquay Over The Top

2nd:

Whippet

Ch Sporting Field's Bahama Sands

3rd:

Scottish Deerhound

Ch Foxcliffe Hickory Wind

4th:

English Foxhound

Ch Drycreek's Born To Boogie

Working Group:

Judge's Name:    Mr William Cunningham

1st:

Samoyed

Ch White Eagle's Celestial Sky

2nd:

Standard Schnauzer

Ch Cortaillod Quinta Do Portal

3rd:

Alaskan Malamute

Ch Nanuke's Still The One

4th:

Rottweiler

Ch Cortaillod Quinta  Do Portal

Terrier Group:

Judge's Name:    Mr Stephen Hubbell

1st:

Parson Russell Terrier

Ch Thunder Hill Soul Journey

2nd:

Airedale Terrier

Ch Stirling Cool Hand Luke

3rd:

Kerry Blue Terrier

Ch Irisfinger Blue Badge

4th:

Scottish Terrier

Ch Blueberry's Surely You Jest

Toy Group:

Judge's Name:    Mrs Kathleen Grosso

1st:

Havanese

Ch Los Perritos Shallowbrook Heir I Am

2nd:

Shih Tzu

Ch Xeralane's Face The Music

3rd:

Pekingese

Ch Linn-Lee's For The Good Times

4th:

Maltese

Chrisman's Take A Bow

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mr Vincent Grosso

1st:

Standard Poodle

Ch Hillwood Dassin De-Lovely

2nd:

Chinese Shar-Pei

Ch Vaje's Miss Jayne Hattaway

3rd:

Keeshond

Ch Sprookje Lunar Appellation

4th:

Schipperke

Ch De LaMer Burning Desire

Herding Group:

Judge's Name:    Ms Sandra Wolfskill

1st:

Shetland Sheepdog

Ch Suntera City Life

2nd:

Bearded Collie

Dunhill Blue Glory

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

Brynlea Willowisp Singuarity

4th:

Bouvier des Flandres

Ch Keribou's Casino Royale

 

Show & Date:

San Fernando Kennel Club

 

Location (City, State):

Pomona, CA

 

From:

Mary Dukes  /  Lee Herr

 

Date:

5/24/2009

Total Entry:

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    DR. DONALD STURTZ, JR.

Welsh Terrier

CH. SANHERPINC PAISA

Sporting Group:

Judge's Name:    LAWRENCE E. STANBRIDGE

1st:

English Springer Spaniel

CH. OTEIN’S TOMMY BAHAMA

2nd:

Irish Setter

CH. AVON FARM TOMMY BAHAMA

3rd:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

CH. JAVAHILL’S BACKWOODS BOY

4th:

Irish Water Spaniel

CH. POOLE’S IDE BONNIE BROOK

Hound Group:

Judge's Name:    MRS. SUSAN ST. JOHN BROWN

1st:

Beagle - 13"

CH. JABRWOKI’S LE JAZZ HOT

2nd:

Beagle - 15"

CH. JABRWOKI’S A CANTERBURY TAIL

3rd:

Basenji

CH. JASIRI-SUKARI JUST SPRITE

4th:

Rhodesian Ridgeback

CH. PUPUKEARIDGE IKAIKA O SPRNGVLY

Working Group:

Judge's Name:    MRS. EVIE SULLIVAN

1st:

Boxer

CH. DUBA DAE’S WHO’S YOUR DADDY

2nd:

Great Pyrenees

CH. HONOR’S BOUND FOR GLORY

3rd:

Rottweiler

CH. NIGHTHAWK’S BORN FOR HIGHWOOD

4th:

Mastiff

CH. SOUTHPORTS ULYSSES S GRANT

Terrier Group:

Judge's Name:    MR. LESTER R. MAPES

1st:

Welsh Terrier

CH. SANHERPINC PAISA

2nd:

Kerry Blue Terrier

CH. PERRISBLU PARIS

3rd:

Staffordshire Bull Terrier

CH. TOMORROW'S DOC HOLLYWOOD

4th:

Fox Terrier - Smooth

CH. WARFOX DOUBLE EXPOSURE

Toy Group:

Judge's Name:    MS. BETTY REGINA LEININGER

1st:

Affenpinscher

CH. TAMARIN TUG

2nd:

Brussels Griffon

CH. CASHIN’S WALK THE LINE

3rd:

Pug

WINSOME’S TROUBLE AT CORAL BAY

4th:

Toy Poodle

CH. SISCO’S CHARM SCHOOL DROPOUT

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MRS. DOROTHY A. DALTON

1st:

Bichon Frise

CH. MYBLISS PETITE COQUETTE

2nd:

Miniature Poodle

CH. VALCOPY AVRLYN PRISCILLA

3rd:

Boston Terrier

CH. SUNWOODS LAMBURGINI

4th:

Standard Poodle

CH. BRIGHTON INTENTIONALLY ON SEVENTH

Herding Group:

Judge's Name:    MRS. JACQUELINE L. STACY

1st:

Pembroke Welsh Corgi

CH. COVENTRY VANITY FAIR

2nd:

Border Collie

CH. SPORTING FIELD REFLECTIONS O BORDER

3rd:

Australian Cattle Dog

CH. REDDENBLUE’S LOOK AGAIN

4th:

Cardigan Welsh Corgi

CH. LADY TUCKAWAY OF CAMELOT

 

Show & Date:

Key City KC

 

Location (City, State):

St Peter, MN

 

From:

Gina Wieser

 

Date:

5/24/2009

Total Entry: 894

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    Charles Trotter

Miniature Poodle

Ch Amity Mysticals Horizons Heaven Sent

Sporting Group:

Judge's Name:    Norman Kenney

1st:

Irish Setter

Ch Windwood Inferno

2nd:

Curly-Coated Retriever

Ch Dryfolk Curly Moe RN

3rd:

Vizsla

Ch Pagliacci Kizmar Wicked Brew

4th:

American Water Spaniel

Ch Nissop's Joki Koira SH

Hound Group:

Judge's Name:    Charles Trotter

1st:

Afghan Hound

Kryslauer El Shazaam Out Of The Blue

2nd:

Norwegian Elkhound

Ch Aspens A Hard Act To Follow

3rd:

Whippet

Ch Dashing The Aviator

4th:

Borzoi

Phaedra Gemini Rajalinjin

Working Group:

Judge's Name:    Dr Lee Reasin

1st:

Great Dane

Ch Lobatos Code Red

2nd:

Great Pyrenees

Ch Rivergroves Dom Perignon CD

3rd:

Bernese Mountain Dog

Ch Jendas Hail The Queen

4th:

Mastiff

Ch Nittanys Something To Talk About

Terrier Group:

Judge's Name:    Norman Kenney

1st:

Staffordshire Bull Terrier

Ch Cornerstone Tapestry

2nd:

Kerry Blue Terrier

Ch Rathangans Mystic At Morwin

3rd:

Cairn Terrier

Cairndale Target Practice

4th:

Fox Terrier - Wire

Ch Smywyre Make My Day

Toy Group:

Judge's Name:    Dr Lee Reasin

1st:

Miniature Pinscher

Ch Lulin Unbridled Artistry

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

Kimark Carpe Diem At Cayuna

3rd:

Chihuahua - Long

LC Lucky In Love

4th:

Japanese Chin

Ch Victory Samurai Sam

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Joe Walton

1st:

Miniature Poodle

Ch Amity Mysticals Horizons Heaven Sent

2nd:

Bichon Frise

Ch Belle Creeks I Love Lucy

3rd:

Dalmatian

Paisley Glamour Girl By Elan

4th:

French Bulldog

Grandslam American Gladiator

Herding Group:

Judge's Name:    James White

1st:

Collie - Rough

Ch Highcroft Bourne Supremacy

2nd:

Puli

Ch Prydain Joshua

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

Ch Lismores Finishing Touch

4th:

Bouvier des Flandres

Limerick Finnegans Rainbow

 

Show & Date:

HANGTOWN KENNEL CLUB OF PLACERVILLE, CA

 

Location (City, State):

PLACERVILLE, CA

 

From:

ANNE KATONA

 

Date:

MAY 24, 2009

Total Entry: 917

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    MRS. DONNA M. COLE - CANADA

Shetland Sheepdog

Ch Paray Cirque Du Soliel

Sporting Group:

Judge's Name:    MRS. ELAINE E. MATHIS        209

1st:

Weimaraner

Ch Smokycity Silhouette Dbl Ur Pleasure

2nd:

German Shorthaired Pointer    

Ch Robin Crest Charismatic JH

3rd:

Welsh Springer Spaniel    

Ch Royailes Hasta B A Cut Above

4th:

Brittany    

RJ’s Kentucky Moonshine

Hound Group:

Judge's Name:    MRS. DONNA M. COLE - CANADA      87

1st:

Saluki     

DC Jamora High Society SC

2nd:

Basenji    

Ch Arubmec's Crocodile Rock JC

3rd:

Basset Hound     

Ch Blossomhil's Mamma Mia

4th:

Rhodesian Ridgeback       

Ch Regulus speeding Bullet

Working Group:

Judge's Name:    MRS. JUDITH GOODIN            178

1st:

Akita         

Ch Mojo's Rock'N Your World

2nd:

Alaskan Malamute    

Ch Catanya's Latin Lover

3rd:

Bernese Mountain Dog   

Ch Taplacs invincible Vinny RN

4th:

Samoyed    

Ch Orkdomain’s Ascent Of Denali

Terrier Group:

Judge's Name:    MRS. DAWN HANSON     97

1st:

West Highland White Terrier     

Ch Arbroath’s Rosewood Rise N’ Shine

2nd:

Manchester Terrier (Standard)     

Ch kadenz A Different Rhythm

3rd:

Skye Terrier      

Ch Gold River Good Vibrations

4th:

Staffordshire Bull Terrier     

Ch Heart N Soul’s Doctor X

Toy Group:

Judge's Name:    MRS. ANN D. HEARN     143

1st:

Silky Terrier     

Ch Safire Rock It To The Stars

2nd:

Manchester Terrier (Toy)     

Ch Blossom’s Bandit Queen

3rd:

Papillon    

Dear Journey To The Stars

4th:

Chihuahua - Long     

Ch Sirusaal Mr. Freeze

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MR. LAMAR MATHIS            85

1st:

Tibetan Terrier    

Ch Regalia O’Gormans Riley

2nd:

Bichon Frise    

Ch Paray’s Rime Time

3rd:

Shiba Inu    

Coppersdots Big Sur

4th:

Boston Terrier     

Ch S-K Dansons With The Stars

Herding Group:

Judge's Name:    DR. ALBERT P. BIANCHI         118

1st:

Shetland Sheepdog    

Ch Paray Cirque Du Soliel

2nd:

German Shepherd Dog    

Ch Covy-Tucker Hills TjR’s Marc Flex HSAs RE CD

3rd:

Pembroke Welsh Corgi    

Ch Caamora All Dolled Up PT

4th:

Australian Cattle Dog      

Ch Heel N Ewe Once In A Blue Moon

 

Show:

Oak Ridge KC (2)

 

Location (City, State):

Harriman, TN

 

From:

Linda Hurlebaus

 

Date:

May 24, 2009

Total Entry: 765

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    Mr. Stephen Hurt

Pekingese

Ch. Franshaw Hear Me Roar

Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Carole Beattie  -   80

1st:

Flat-Coated Retriever

Ch. Glenwans Sidney On Lanier

2nd:

German Shorthaired Pointer

Ch. Pointsetter Steal The Thunder

3rd:

English Springer Spaniel

Ch. Kytras Keep To The Kode

4th:

Pointer

Ch. Sankris Thats My Boy

Hound Group:

Judge's Name:    Mrs. June Penta   -   105

1st:

Rhodesian Ridgeback

Ch. Of Afrikka Sprkingvalley Dorian Gray

2nd:

Afghan Hound

Ch. Gengala Nobody Bizness

3rd:

Whippet

Ch. Starlines Chanel

4th:

Harrier

Ch. Pacifics Serenading Anthem

Working Group:

Judge's Name:    Mr. William Bailey   -   118

1st:

Bernese Mountain Dog

Ch. Bernherrs Storm Surge V Ayehli

2nd:

Saint Bernard

Empty Kegs Ashlee Of Twin Branch

3rd:

Great Dane

Ch. Echolane-Darlins Beyond A Shadow Of A Doubt

4th:

Boxer

Ch. Sabos Majestic Provocation

Terrier Group:

Judge's Name:    Mr. Gary Doerge   -   67

1st:

Fox Terrier - Wire

Aljamar Dealin With The Devil

2nd:

Bedlington Terrier

Ch. Sudor Epoch Journey With Devonshire

3rd:

West Highland White Terrier

Ch. Mac-Ken-Chars Here I Am

4th:

Staffordshire Bull Terrier

Ch. Sirius The Most Indubitable

Toy Group:

Judge's Name:    Mrs. June Penta   -   153

1st:

Pekingese

Ch. Franshaw Hear Me Roar

2nd:

Shih Tzu

Ch. Yingsus Nothin To Lose

3rd:

Silky Terrier

Ch. Lamplighters Bingo

4th:

Pug

Ch. Loralars Bachelor Pad

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Dr. Gerard Penta   -   110

1st:

Bulldog

Avalon Patch Adams

2nd:

Miniature Poodle

Ch. Splash Di Caprio

3rd:

Shiba Inu

Ch. Ranchlakes Aki Kohana

4th:

Tibetan Spaniel

Ch. Yeti Asawin EZ's Texas Legacy

Herding Group:

Judge's Name:    Mrs. June Penta   -   82

1st:

Briard

Ch. Deja Vu Up Close & Personal

2nd:

Bouvier des Flandres

Ch. Rocheuses Me And My Shadow Of Cornus

3rd:

Bearded Collie

Ch. Wildwood Kinikia Nobodys Fool

4th:

Australian Shepherd

Ch. Equinox Hocus Pocus

 

Show & Date:

KALAMAZOO KENNEL CLUB

 

Location (City, State):

KALAMAZOO, MICHIGAN

 

From:

MICHAEL J. SAUVE'

 

Date:

5/24/2009

 

1499 DOGS

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    EDD E. BIVIN

Scottish Terrier

CH. ROUNDTOWN MERCEDES OF MARYSCOT

Sporting Group:

Judge's Name:    ARLEY D. HUSSIN

1st:

German Wirehaired Pointer

CH. RIPSNORTER'S MT. VIEW LOOKOUT

2nd:

Cocker Spaniel - Black

CH. EXL'S LEATHER-N-LACE

3rd:

German Shorthaired Pointer

CH. ARTEMIS HOOSIER CORNFED FARMBOY

4th:

Vizsla

CH. RENIASSANCE GIRLS GONE WILD

Hound Group:

Judge's Name:    DR. ERIC LIEBES

1st:

Rhodesian Ridgeback

CH. ADILI'S AMERICAN IDOL

2nd:

Dachshund - Smooth

CH. BESSDACHS DRISHEEN HOT SHOT

3rd:

Petit Bassett Griffon Vendeen

CH. ROKEENA CARTE BLANCHE

4th:

Saluki

CH. Z'BEE CHE BELLINA DANTE

Working Group:

Judge's Name:    MRS. NANCY LIEBES

1st:

Portuguese Water Dog

CH. TIMBER OAKS MUSIC MAN

2nd:

Bullmastiff

CH. TRU GRIT MUSCLE MAYHEM

3rd:

Rottweiler

CH. CAMMCASTLES FRIAR TUCK 

4th:

Tibetan Mastiff

CH. DRAYKI GOLD STANDARD

Terrier Group:

Judge's Name:    MRS. GLENDA P. DAWKINS

1st:

Scottish Terrier

CH. ROUNDTOWN MERCEDES OF MARYSCOT

2nd:

Border Terrier

CH. JEN-LAR SECRET WARRIOR OF MARLYN

3rd:

Staffordshire Bull Terrier

       CORNERSTONE SOLILOQUY

4th:

Norwich Terrier

CH. JANORAS SIMPLY THE ONE

Toy Group:

Judge's Name:    EUGENE BLAKE

1st:

Pomeranian

       BRAVO'S TRAVELING IN STYLE

2nd:

Papillon

CH. FOREVR ERROL FLYNN

3rd:

Silky Terrier

CH. SHELLKIRK'S JOY TO SHALEE

4th:

Chihuahua - Smooth

       MINA'S KICKBACK JAX

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    KENNETH E. BERG

1st:

Chow Chow

CH. D-JIN GANG OF ANNA KENNEL

2nd:

Dalmatian

CH. MT. BRYTON'S COVERT OPERATION

3rd:

Lhasa Apso

CH. NORTHWIND NOTHING BUT TROUBLE

4th:

Bulldog

CH. IMPRESSIVE OLIVER

Herding Group:

Judge's Name:    MRS. FRANCINE W. SCHWARTZ

1st:

Bouvier des Flandres

CH. QUICHE'S DEMETRIUS

2nd:

Briard

CH. LA VIE ROSE DIOR AUGUST

3rd:

Australian Shepherd

       THORNAPPLE ETCHED IN DIAMONDS

4th:

Shetland Sheepdog

CH. NEAHM'S KISS ME KATE

 

Show & Date:

Seminole KC (2) #898

 

Location (City, State):

Shawnee, OK

 

From:

Sue Vroom

 

Date:

5/24/2009

Total Entry:

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    Dr. Dale D. Simmons

Greyhound

Ch. Gaia Woodland Waltz

Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Nancy D. Simmons #95

1st:

Clumber Spaniel

Ch. Moonrysn's Moon Dawg

2nd:

Pointer

Ch. Penpoint's In Dress Blues

3rd:

German Shorthaired Pointer

Ch. Brush Country Gonna Love The Boy

4th:

Golden Retriever

Nalyn's Dare To Be Uneek

Hound Group:

Judge's Name:    Dr. Gerda Maria Kennedy #168

1st:

Greyhound

Ch. Gaia Woodland Waltz

2nd:

Whippet

Wildhare Circle Of Fire SC

3rd:

Dachshund - Longhaired

Ch. Sunteckel's Samuel II

4th:

Beagle - 15"

Ch. Rockwoods Milo Tipster

Working Group:

Judge's Name:    Dr. Sam F. Burke Jr #115

1st:

Doberman Pinscher

Ch. Brimor FFull Throttle V Tropix

2nd:

Siberian Husky

Apache Run's Eagle Feather Of Angel Fire

3rd:

Giant Schnauzer

Ch. Sonnenschein River Chase

4th:

Boxer

Ch. Bravo N Sunset Stealing Time

Terrier Group:

Judge's Name:    Dr. Sam F. Burke Jr #38

1st:

West Highland White Terrier

Ch. Ridgmar's Diamond In The Ruff

2nd:

American Staffordshire Terrier

Ch. Circle C's Whimpy

3rd:

Airedale Terrier

Ch. Sherwood's Lady Of The Lake

4th:

Norfolk Terrier

Ch. Caprock's Yankee Clipper

Toy Group:

Judge's Name:    Mrs. Colleen J. Brossard #149

1st:

Yorkshire Terrier

Ch. Gaelwyn's Celtic Reflection

2nd:

Pomeranian

Posh's The Martial Artist

3rd:

Chinese Crested

Ch. Crestline Butters Scotch

4th:

Pekingese

Ch. Claymore Rip Tide

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Dr. David G. Doane #134

1st:

Standard Poodle

Ch. Donnchada Sweet Dreams

2nd:

American Eskimo Dog

Ch. Silveroak's Dogone Fire

3rd:

Miniature Poodle

Eriand's Lively American Girl

4th:

Chinese Shar-Pei

Ch. Elite's By Design

Herding Group:

Judge's Name:    Dr. Sam F. Burke Jr #156

1st:

Cardigan Welsh Corgi

Ch. Heart Of Gold Power Play

2nd:

Border Collie

Ch. Gesse Bravo

3rd:

Belgian Tervuren

Ch. Tacara's Touchstone Takoda

4th:

Australian Shepherd

Ch. Copperridge's Fire N Bayouland

 

Show & Date:

Spokane KC 05/24/09

 

Location (City, State):

Spokane WA

 

From:

Lee Whittier

 

Date:

05/24/09

Total Entry:  1308

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    Keke Kahn  1308

Doberman Pinscher

Perfex Cyclone Mahina

Sporting Group:

Judge's Name:    Paula Hartinger 231

1st:

Golden Retriever

Ch. Rush Hill's River Road Payoff

2nd:

Irish Setter

Rye Ridge Rocket's Red Glare

3rd:

German Wirehaired Pointer

Ch. Aspendel's Pale Rider

4th:

Flat-Coated Retriever

Ch. Whatzthat's Headliner CD

Hound Group:

Judge's Name:    Monica Canestrini  134

1st:

Black & Tan Coonhound

Ch. Silver Ridge Showtyme At Windbourne

2nd:

Harrier

Ch. Happytails Keepin The Faith

3rd:

Dachshund - Longhaired

Ch. Add-Sim's Scout Of MT

4th:

Dachshund - Wirehaired

Ch. Woldorf's Santana

Working Group:

Judge's Name:    Warren D. Hudson  264

1st:

Doberman Pinscher

Perfex Cyclone Mahina

2nd:

Siberian Husky

Ch. Paragon's Red Red Wine

3rd:

Akita

Crown Royals Start'n A Revolution

4th:

Great Dane

Ch. Orion Turbo The Buck Stops Here

Terrier Group:

Judge's Name:    Joseph E. Gregory  121

1st:

Fox Terrier - Smooth

Ch. Slyfox Sneaks A Peek

2nd:

Bedlington Terrier

Ch. Boardwalk's Bling Bling

3rd:

Miniature Bull Terrier

Ch. Camino's Lucy Lou

4th:

Border Terrier

Ch. Sunrise King Of Swings

Toy Group:

Judge's Name:    Lois Wolff White  224

1st:

Pekingese

Ch. Dunkirk Center Stage

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

Ch. Mull Of Malarkey Miles Of Aisles

3rd:

Pomeranian

Ch. Oakrose High N Mighty

4th:

Pug

Ch. Mtn Aire's Star Of Aslan

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Christine Salyers Anderson  110

1st:

American Eskimo Dog

Ch. Silveroaks First & Foremost

2nd:

Dalmatian

Ch. Xanadus Angel Sabrina

3rd:

French Bulldog

Ch. Sumfun's Dizzy Gillespie

4th:

Standard Poodle

Ch. Brighton Lakeridge Summer In Hamptons

Herding Group:

Judge's Name:    Roger R. Hartinger  143

1st:

German Shepherd Dog

Ch. Von Hamm Bedkar Leathern' Lace

2nd:

Shetland Sheepdog

Ch. Kensil's Devil Dust

3rd:

Australian Shepherd

Ch. Whidbey's Moonlight Frost

4th:

Old English Sheepdog

Ch. Snowdowne Platinum Promise

 

Show & Date:

Plainfield Kennel Club

 

Location (City, State):

Freehold, NJ.

 

From:

Robert A. Fisher/ Pattie Proctor

 

Date:

5/24/2009

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    Dr. John A. Reeve Newson          1385

Doberman Pinscher

Ch. Allure Blazing Star Alisaton

Sporting Group:

Judge's Name:    Ms. Patricia W. Laurans                255

1st:

Irish Setter

Ch. Shadagee Caught RedHanded

2nd:

Cocker Spaniel - Black

Ch. Micadee's My Two Cents

3rd:

English Springer Spaniel

Ch. Cerise Jesse James

4th:

Irish Water Spaniel

Ch. D'locks James's Gate CD,JH

Hound Group:

Judge's Name:    Mrs. Lenora M. Riddle                    154

1st:

Basenji

Ch. WAkli Signet Dooney

2nd:

Saluki

Ch. Cat Tales Cat Mandu

3rd:

Bloodhound

Ch. Soonipi Dncin In The Moonlite MLH

4th:

Basset Hound

Ch. Jamboree's Fig Newton

Working Group

Judge's Name:    Mr. Douglas R. Holloway                 310

1st:

Doberman Pinscher

Ch. Allure Blazing Star Alisaton

2nd:

Samoyed

Ch. Pebbles'Run Hammy Davis Jr

3rd:

Boxer

Ch. Raklyns The Bronx MVP At Third

4th:

Portuguese Water Dog

Ch. Bantry's Umber Ecco

Terrier Group:

Judge's Name:    Mrs. Wyoma M. Clouss                    124

1st:

Norwich Terrier

Ch. Havis's Red Baron Of Fly'n High

2nd:

Bedlington Terrier

Ch. Lamz Eleanor Rigby

3rd:

Dandie Dinmont Terrier

Ch. Pennywise Hot Pursuit

4th:

Sealyham Terrier

Ch. Efbe's Merci Pour Le Poivre

Toy Group:

Judge's Name:    Mr. William E. Usherwood                115

1st:

Pug

Ch. Norkus Risky Business

2nd:

Miniature Pinscher

Ch. Kimro's Soldier Boy

3rd:

Papillon

Ch. Primavera's Samwise Gamgee

4th:

Italian Greyhound

Ch. Lovesong Mon Ciel De Tekoneva

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Rita Holloway                            161

1st:

Standard Poodle

Ch. Unique Anticipation

2nd:

Schipperke

Ch. Delamer Point Blank

3rd:

Chow Chow

Ch. Liontamers Dial 1-800-Hotstuff

4th:

French Bulldog

Ch. Shore Lookin'Good

Herding Group:

Judge's Name:    Dr. Klaus Anselm                             186g

1st:

Bearded Collie

Ch. Tolkein Raintree Mister Baggins

2nd:

Belgian Sheepdog

Ch. Cosmic Dark Energy Ax, OAJ, OF

3rd:

Collie - Smooth

Ch. Delgaylas MAcho Jones Boy

4th:

Old English Sheepdog

Ch. Windfall Slam Dunk

 

Show & Date:

GLOUCESTER KC OF VIRGINIA  5/24/09

 

Location:

HAMPTON,VA

 

From:

SYDNEY LEBLANC GOOD

 

Date:

5/24/09

Total Entry: 1209

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    DON ROGERS

TOY POODLE

CH SMASH JP MOON WALK

Sporting Group:

Judge's Name:    SANDRA GOOSE ALLEN

1st:

Labrador Retriever

CH CASBAR'S HART TO HART

2nd:

German Shorthaired Pointer

CH FIELDFINES BACK IN ACTION

3rd:

Golden Retriever

CH SHOR'LINE JETOCA HIGH SEAS ADVENTURE RN JH

4th:

Cocker Spaniel - Black

CH BRACON'S LEAPIN LILY PADS

Hound Group:

Judge's Name:    THOMAS KILCULLEN

1st:

Petit Bassett Griffon Vendeen

CH CELESTIAL CJ'S HEARTS ON FIRE

2nd:

Afghan Hound

CH GENESIS SILVERADO

3rd:

Whippet

CH KARASAR'S PAR EXCELLENCE

4th:

Beagle - 15"

CH QUIJOTE DE LA PLAZA GRUNAUER

Working Group:

Judge's Name:    DR. DANIEL FLEITAS

1st:

Doberman Pinscher

CH PHILLMAR SOBE MONSTER

2nd:

Boxer

CH WINFALL BROOKWOOD STYLED DREAM

3rd:

Saint Bernard

CH MAHOGANY'S LITTLE RASCAL

4th:

Rottweiler

CH ECKO RIDGES AMERICAN JUSTICE VVONWILHELMS

Terrier Group:

Judge's Name:    JON COLE

1st:

Australian Terrier

CH CRESTWOODS GLAMOUR GIRL

2nd:

Lakeland Terrier

CH DELZAR TOORAY SINGIN FOR BLUES

3rd:

Skye Terrier

CH CRAGSMOOR BUDDY GOODMAN

4th:

Fox Terrier - Wire

CH TAMEDALE ORINOCO

Toy Group:

Judge's Name:    TODDIE CLARK

1st:

Toy Poodle

CH SMASH JP MOON WALK

2nd:

Papillon

CH ZELICAON BUTCH CASSIDY AT DRACO

3rd:

Silky Terrier

CH MTNVIEW PRINCE CHBAKA EKRURO

4th:

Italian Greyhound

CH HONORES LILY-BELLE

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    SARI BREWSTER TIETJEN

1st:

Standard Poodle

CH ALAMAN WORTH EVERY PENNY

2nd:

Lhasa Apso

CH MY THAI TA SEN HALLELUIAH CHORUS

3rd:

Chow Chow

CH KELIN'S THERE CAN BE ONLY ONE

4th:

Boston Terrier

CH SHINE'S CUPID DOLLY

Herding Group:

Judge's Name:    HOUSTON CLARK

1st:

Old English Sheepdog

CH LIGHTNINGS TEQUILLA SUNRISE

2nd:

Border Collie

CH BON -CLYDE'S TAKE ONE

3rd:

Bouvier des Flandres

CH BRIMAR'S ALWAYS MANDRAKE HT

4th:

Belgian Malinois

CH BROADCREEK'S FANCY THAT

 

Show & Date:

Cincinnati KC

 

Location (City, State):

Hamilton Oh

 

From:

John McCartney

 

Date:

5/24/09

Total Entry: 773 Dogs

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    Mr.Rick Gschwender

Basenji

Ch.Ab-Rafiki The Icon Of Cool

Sporting Group:

Judge's Name:    Mr.Wayne E Bousek

1st:

English Springer Spaniel

Ch.Crossroad Crown Royal Miracle

2nd:

Golden Retriever

Ch.Shilo's Jusst Wanna Ride

3rd:

English Setter

Ch.Palisades Silhouette

4th:

Weimaraner

Ch.Doc's One Wild N' Wonderful DVM At Ansa

Hound Group:

Judge's Name:    Mr.David L Gleaves

1st:

Basenji

Ch.Ab-Rafiki The Icon Of Cool

2nd:

Whippet

Darjeeling's Alixzandra Rae II

3rd:

Petit Bassett Griffon Vendeen

Ch.Spellbound La Petite Coquette

4th:

Irish Wolfhound

Ch.Ansa Mo Merlin D'Eirinn

Working Group:

Judge's Name:    Mrs.Linda C Krukar

1st:

Boxer

Ch.Sharledar's Crown Jewel

2nd:

Great Dane

Ch.Sasdania's The Prophecy

3rd:

Giant Schnauzer

Ch.Skansen' Sir August Brigs

4th:

Saint Bernard

Ch.Vicdory's Julius Ceasar

Terrier Group:

Judge's Name:    Mrs.Janie M Bousek

1st:

Border Terrier

Ch.Devon Lady Simper Fi

2nd:

Fox Terrier - Smooth

Ch.Halcar Seamus Finnegan

3rd:

Miniature Schnauzer

Ch.Awesome's Kiss My Gritz

4th:

Norwich Terrier

Ch.Winsome's Aston Martin

Toy Group:

Judge's Name:    Mr.Michael J Dachel

1st:

Havanese

Ch.Harbor's It Had To Be Me

2nd:

Maltese

Pashes No Brag Just Fact

3rd:

Italian Greyhound

Ch.Everafter Love's DS Otello

4th:

Toy Poodle

Dalin Superior

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mr.Robert Stein

1st:

Standard Poodle

Ch.Bar-None Dawin Travelin' Man

2nd:

Schipperke

Ch.Dante Fire When Ready

3rd:

French Bulldog

Ch.Fabelhaft Robobull TooDarn Hot

4th:

Boston Terrier

Ch.Dab's Supersonic Boom

Herding Group:

Judge's Name:    Mr.Walter J Sommerfelt

1st:

Briard

Ch.Deja Vu Mia Chain Of Fools

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

Ch.Dragonpatch Amoretta Joliette

3rd:

Collie - Rough

Ch.Fantasy's Law Of Attraction

4th:

Bearded Collie

Ch.Kinikia You Can't Fool Me RN

 

Show & Date:

ILLINOIS VALLEY KC OF PEORIA

Location (City, State):

BLOOMINGTON IL

From:

Delores Burkholder

Date:5/24/09

 

Total Entry:1289

 

Breed

Name

Best In Show:

Judge’s Name: DOLORES MALTZ

ENGLISH TOY SPANIEL B & PC

CH ROYALIST READY TO REIGN

Sporting Group:

Judge’s Name: MARILYN SPACHT

1st:

GOLDEN RETRIEVER

CH EASTHILL BROXDEN POP STAR

2nd:

CHESAPEAKE BAY RETRIEVER

CH SANDBAR’S STOCK EXXCHANGE

3rd:

ENGLISH SPRINGER SPANIEL

CH TIFFANY ESSPECIAL IMAGERY

4th:

ASCOB COCKER SPANIEL

CH SOMERSET’S SWEET TALKIN’ GIRL

Hound Group:

Judge’s Name: FRANK SABELLA

1st:

LONGHAIRED DACHSHUND

CH INSIGHT’S ON THE VERGE

2nd:

BASSET HOUND

CH TOPSFIELD-SANCHU AMERICAN EXPRESS

3rd:

BLOODHOUND

CH FLESSNER’S INTERNATIONAL HARVESTER

4th:

13” BEAGLE

CH LO-JO’S RIVERRUN HEART THROB

Working Group:

Judge’s Name: ANGELA PORPORA

1st:

GIANT

CH KENRO’ HAPPY HOUR

2nd:

SAMOYED

CH POLAR MIST X-TASY

3rd:

ROTTWEILER

CH TMC VICTORIOUS NATASHA FOR SISSY

4th:

SIBERIAN HUSKY

CH LODGEPOLE’S CHEYENNE AUTUMN

Terrier Group:

Judge’s Name: LYDIA COLEMAN HUTCHINSON

1st:

COLORED BULL TERRIER

BLACK SHARK DE RACABULL

2nd:

SMOOTH FOX TERRIER

CH JCOBE KEMOSABE VEGILANTE JUSTICE

3rd:

NORWICH TERRIER

CH ABBEDALE TAKE TWO AT TALIESIN

4th:

PARSON RUSSELL TERRIER

CH STAR VALLEY DOUBLE DOUBLE

Toy Group:

Judge’s Name: STEVE HAYDEN

1st:

ENGLISH TOY SPANIEL B & PC

CH ROYALIST READY TO REIGN

2nd:

HAVANESE

CH MOJITO’S DESILU DE SOLANA

3rd:

BRUSSELS GRIFFON

CH KNOLLAND’S LITTLE DEVON O’LUNA

4th:

SMOOTH COAT CHIHUAHUA

YUUM GOMEZ

Non-Sporting Group:

Judge’s Name: BARBARA ALDERMAN

1st:

STANDARD POODLE

CH DAWIN SPITFIRE

2nd:

TIBETAN TERRIER

CH CEDAR C & BARNSTORM’S LTD EDITION

3rd:

BULLDOG

CH KEPELY’S SHOWBIZ RAZZLE DAZZLE

4th:

BICHON FRISE

CH RISGAE MIABELLA SWEET GEORGIA

Herding Group:

Judge’s Name: BARBARA DEMPSEY ALDERMAN

1st:

PULIK

CH CORDMAKER FIELD OF DREAMS

2nd:

AUSTRALIAN SHEPHERD

CH MYSHARAS DREAM GIRL

3rd:

ROUGH COLLIE

CH SYLVAN ARGENT SIMPLY IRRESISTIBLE

4th:

OLD ENGLISH SHEEPDOG

CH LAMBLUV’S DAYDREAM BELIEVER