Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 11/17/08 9:20 a.m.

Show & Date:

TOWN & COUNRTY KENNEL CLUB

 

Location (City, State):

CHICKASHA, OKLAHOMA

 

From:

Allen Odom

 

Date:

11/13/2008

Total Entry: 699

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    MRS. PAMELA PEAT

Brussels Griffon

CH. CILLEINE MASQUERADE

Sporting Group:

Judge's Name:    MR. RICHARD CHASHOUDIAN

1st:

Weimaraner

CH. PIKE'S PEAK SILVERSMITH SUMMIT JH

2nd:

English Springer Spaniel

CH. PAWMARC'S NORTHERN LIGHTS

3rd:

German Shorthaired Pointer

CH. FIELDFINES PURE GOLD

4th:

Golden Retriever

CH. GOLDENTRIP SNOW CLEOPATRA

Hound Group:

Judge's Name:    MS. DANY CANINO

1st:

Basenji

CH. AB-RAFIKI THE ICON OF COOL

2nd:

Bloodhound

CH. HEATHER'S A LITTLE NIGHT MUSIC

3rd:

Beagle - 13"

CH. ALAMO'S EL CAPORAL

4th:

Rhodesian Ridgeback

CH. SANA'S TIGER LILY IN THE WOODS

Working Group:

Judge's Name:    DR. LEE REASIN

1st:

Mastiff

CH. QUIETWOOD CHANCES R

2nd:

Standard Schnauzer

CH. CHARISMA SKY DIVING

3rd:

Newfoundland

CH. SUNVALLEY PETITIONS POUCHCOVE

4th:

Great Pyrenees

CH. PYRPRESSURE L'ORGUEIL

Terrier Group:

Judge's Name:    MR. RICHARD CHASHOUDIAN

1st:

Welsh Terrier

CH. TOLLGATE SKIP AWAY

2nd:

Norwich Terrier

CH. SKYSCOT'S POKER CHIP

3rd:

Fox Terrier - Smooth

CH. OSAGE'S THRILL OF THE CHASE

4th:

Fox Terrier - Wire

GORDON'S APPLE OF OUR EYE

Toy Group:

Judge's Name:    MRS. PAMELA PEAT

1st:

Brussels Griffon

CH. CILLEINE MASQUERADE

2nd:

Pug

CH. TUPELO SHOBOAT TU CHINA TU

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

CH. PINECREST ROCK THE BOAT

4th:

Shih Tzu

CH. YING'S MISS CONGENIALITY

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MR. RICHARD CHASHOUDIAN

1st:

Schipperke

CH. DANTE'S OVER THE TOP

2nd:

Tibetan Terrier

CH. CEDAR C & BARNSTORM'S LTD EDITION

3rd:

Keeshond

CH. KAROLINA BONNYVAL DEAL NO DEAL

4th:

Chow Chow

CH. EASTERN-MAGIC CHANNEL BEAUTY

Herding Group:

Judge's Name:    COL. HAROLD BRIZEE

1st:

Australian Shepherd

CH. COBBERCREST HARRY POTTER

2nd:

Bearded Collie

CH. DUNHILL BLAZING GLORY

3rd:

Canaan Dog

CH. MAD RIVER COOL BREEZE BLOWING

4th:

Collie - Smooth

CH. PEMBROKE THE REVREND MR. BLACK

 

Show & Date:

North Country Kennel Club

 

Location (City, State):

Syracuse, New York

 

From:

Robert A. Fisher/ Pattie Jenner

 

Date:

11/13/2008

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    Mr. James S. Covey                    960

Norfolk Terrier

Ch. Cause For Celabration

Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Sue Goldberg                      187

1st:

Curly-Coated Retriever

Ch. Down Da Trail Hunting Thrills

2nd:

Field Spaniel

Ch. Evan's Rumor Has It

3rd:

Irish Setter

Ch. Beaubriar Premiere Event

4th:

Cocker Spaniel - Black

Ch. Beechwood's Expressing It Best

Hound Group:

Judge's Name:    Mr. Thomas A. Kilcullen                97

1st:

Harrier

Ch. Downhome Family Tradition

2nd:

Scottish Deerhound

Ch. Gayleward's Tiger Woods

3rd:

Rhodesian Ridgeback

Ch. Paumanok's Helios Of Spring Valley

4th:

Bloodhound

Ch. Soonipi Dncin In The Moonlight

Working Group:

Judge's Name:    Ms. Carolyn I. Alexander               152

1st:

Samoyed

Ch. Pebbles'Run Hammy Davis JR.

2nd:

Great Pyrenees

Ch. Impyrial's Love, American Style

3rd:

Boxer

Ch. Dramatic Story Of Sherry Shoot

4th:

Portuguese Water Dog

Ch. Ebb Tides Poetry In Motion

Terrier Group:

Judge's Name:    Ms. Carolyn A. Herbel                    94

1st:

Norfolk Terrier

Ch. Cause For Celabration

2nd:

Wire Fox Terrier

Ch. Tamedale Orinoco

3rd:

Cairn Terrier

Kyleakin Dee's Dazler

4th:

Border Terrier

Ch. Meadowlake Overnight Celebrity

Toy Group:

Judge's Name:    Mr. Roy W. Keiser                           114

1st:

Miniature Pinscher

Ch. Kimro's Soldier Boy

2nd:

Pug

Ch. Lordship Ledgewood Jaz N'The Box

3rd:

Chihuahua - Smooth

Ch. South Forks Go For Broke

4th:

English Toy Spaniel

Ch. Southdown Nonethelesss

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Rita Holloway                           111

1st:

Chinese Shar-Pei

Ch. Yu Kou's Only In America

2nd:

Standard Poodle

Ch. Alaman Boxwood Gossip Girl

3rd:

Finnish Spitz

Ch. Pikkinokka Ice Caps Finn Mccool

4th:

Bichon Frise

Ch. Bodacious In Enemy Territory

Herding Group:

Judge's Name:    Ms. Shelly Hennessy                         82

1st:

Old English Sheepdog

Ch. Lambluv's Daydream Believer

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

Ch. Ma Pat Ma Geoffery Chauser

3rd:

Bearded Collie

Ch. Brigadoon's Firecracker

4th:

Canaan Dog

Ch. Renegade Camber

Show & Date:

Sandusky KC

 

Location (City, State):

Columbus Oh

 

From:

John McCartney / Tom Glassford

 

Date:

11/13/08

Total Entry: 1549 Dogs

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    Mrs.Mareth K Kipp

Giant Schnauzer

Ch.Galilee's Pure Of Spirit

Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs.Betty-Anne Stenmark

1st:

Pointer

Ch.Cookieland Seasyde Hollyberry

2nd:

Cocker Spaniel - Black

Ch.Exl's Leather N Lace

3rd:

English Cocker Spaniel

Ch.Sweet Apple Sir Prize

4th:

Labrador Retriever

Ch.Belquest Lovely Lady Lumps

Hound Group:

Judge's Name:    Mr.James E Frederiksen

1st:

Norwegian Elkhound

Ch.Highland Typhoon

2nd:

Basset Hound

Ch.Topsfield-Vision Silver Noodles

3rd:

Dachshund - Wirehaired

Ch.Daybreak's Awesome Blossom W

4th:

Basenji

Ch.Klassic's Slam Dunk

Working Group:

Judge's Name:    Mr.Robert E Fetter

1st:

Giant Schnauzer

Ch.Galilee's Pure Of Spirit

2nd:

Alaskan Malamute

Ch.Nanuke's Still The One

3rd:

Doberman Pinscher

Ch.Mi-Ti's Double Standard

4th:

Akita

Ch.Wicca's-CR Lethal Weapon

Terrier Group:

Judge's Name:    Mr.Kenneth M McDermott

1st:

Fox Terrier - Smooth

Ch.Jcobe Kemosabe Vigilante Justice

2nd:

Airedale Terrier

Ch.Stirling Cool Hand Luke

3rd:

Staffordshire Bull Terrier

Ch.Cornerstone Soliloquy

4th:

Bull Terrier - White

Ch.Action Chaos And Charisma

Toy Group:

Judge's Name:    Mrs.Michelle L Billings

1st:

Affenpinscher

Ch.Tamarin Tug

2nd:

Havanese

Ch.Los Perritos-Shallowbrook Heir I Am

3rd:

Miniature Pinscher

Wannabee I'm Easy Just Ask

4th:

Shih Tzu

Ch.Jolei Surfer Girl

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mr.James E Frederiksen

1st:

Standard Poodle

Ch.Bar-None Dawin Travelin' Man

2nd:

Shiba Inu

Ch.San Jo Wild Wild West

3rd:

Lhasa Apso

Ch.Northwind Nothing But Trouble

4th:

Tibetan Spaniel

Ch.Waasong's Djebel Of Lollipop

Herding Group:

Judge's Name:    Mr.James E Noe

1st

Old English Sheepdog

Ch.Lightnings Tequilla Sunrise

2nd:

Collie - Rough

Ch.Sylvan Argent Simply Irresistible

3rd:

Collie - Smooth

Ch.Chrysalis Ginger Snaps

4th:

Briard

Ch.Deja Vu Vital Signs

Show & Date:

NATIONAL CAPITAL KC

 

Location (City, State):

WEST FRIENDSHIP,MD

 

From:

SYDNEY LEBLANC GOOD

 

Date:

11/13/08

Total Entry: 1072

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    ALLEN BUCKNER

Sealyham Terrier

CH EFBE'S HIDALGO AT GOODSPICE

Sporting Group:

Judge's Name:    NATHANIEL HORN

1st:

Cocker Spaniel - Parti-colored

CH CLOVERCREEK'S MARK YOUR CARDS

2nd:

Golden Retriever

CH SWEETLEA'S FOLLOW ME

3rd:

English Setter

CH REIDWOOD RED ALERT

4th:

Chesapeake Bay Retriever

CH CHESTNUT HILLS WATERMARK

Hound Group:

Judge's Name:    LYNNE SCHANZLE

1st:

Whippet

CH SEAPELL'S POINT CABRIA

2nd:

Irish Wolfhound

CH DUN MYRICA SPEAKER OF EAGLE

3rd:

Rhodesian Ridgeback

CH OF AFRIKKA SPRING VALLEY DORIAN GRAY JC

4th:

Dachshund - Wirehaired

CH BIRCHMERE'S FAVIO

Working Group:

Judge's Name:    JOHN RONALD

1st:

Mastiff

CH BEOWULF'S KODIAK BALOU MOON

2nd:

Doberman Pinscher

CH ALLURE BLAZING STAR ALISATON

3rd:

Great Pyrenees

CH RIVERGROVES TRUMP THIS

4th:

Bullmastiff

CH ISHANA'S PLAY IT AGAIN SAM

Terrier Group:

Judge's Name:    JUDITH FRANKLIN

1st:

Sealyham Terrier

CH EFBE'S HIDALGO AT GOODSPICE

2nd:

West Highland White Terrier

CH MAC-KEN-CHAR'S MADE U LOOK

3rd:

Lakeland Terrier

CH DONOSTI LUNA

4th:

Bull Terrier - White

CH DAZLIN DEFIANCE

Toy Group:

Judge's Name:    SUE WOODLE

1st:

Pekingese

CH PEQUEST MATCH POINT

2nd:

Italian Greyhound

CH HONERES LILY-BELLE

3rd:

Toy Poodle

CH SMASH JP MOON WALK

4th:

Pomeranian

CH SILHOUETTE'S SPEAKEASY

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    CATHERINE DIGIACOMO

1st:

Miniature Poodle

CH SURREY SWEET SPICE

2nd:

Bulldog

CH KEPLEY'S SHOWBIZ RAZZLE DAZZLE

3rd:

Schipperke

CH DE LAMER PINK FLAMINGO

4th:

Keeshond

CH A*STARZ ALL THAT GLITTERS

Herding Group:

Judge's Name:    PATRICIA HESS

1st:

Collie - Rough

CH KELSO'S MOON DANCIN' PT

2nd:

Border Collie

CH BORDERFRAME SIGNATURE

3rd:

Old English Sheepdog

WHISPERWOOD'S WILD BISCUIT

4th:

Shetland Sheepdog

CH LYNROSE GOOD MORN'N STARSHINE

Show & Date:

TOWN & COUNRTY KENNEL CLUB

 

Location (City, State):

CHICKASHA, OKLAHOMA

 

From:

Allen Odom

 

Date:

11/13/2008

Total Entry: 699

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    MRS. PAMELA PEAT

Brussels Griffon

CH. CILLEINE MASQUERADE

Sporting Group:

Judge's Name:    MR. RICHARD CHASHOUDIAN

1st:

Weimaraner

CH. PIKE'S PEAK SILVERSMITH SUMMIT JH

2nd:

English Springer Spaniel

CH. PAWMARC'S NORTHERN LIGHTS

3rd:

German Shorthaired Pointer

CH. FIELDFINES PURE GOLD

4th:

Golden Retriever

CH. GOLDENTRIP SNOW CLEOPATRA

Hound Group:

Judge's Name:    MS. DANY CANINO

1st:

Basenji

CH. AB-RAFIKI THE ICON OF COOL

2nd:

Bloodhound

CH. HEATHER'S A LITTLE NIGHT MUSIC

3rd:

Beagle - 13"

CH. ALAMO'S EL CAPORAL

4th:

Rhodesian Ridgeback

CH. SANA'S TIGER LILY IN THE WOODS

Working Group:

Judge's Name:    DR. LEE REASIN

1st:

Mastiff

CH. QUIETWOOD CHANCES R

2nd:

Standard Schnauzer

CH. CHARISMA SKY DIVING

3rd:

Newfoundland

CH. SUNVALLEY PETITIONS POUCHCOVE

4th:

Great Pyrenees

CH. PYRPRESSURE L'ORGUEIL

Terrier Group:

Judge's Name:    MR. RICHARD CHASHOUDIAN

1st:

Welsh Terrier

CH. TOLLGATE SKIP AWAY

2nd:

Norwich Terrier

CH. SKYSCOT'S POKER CHIP

3rd:

Fox Terrier - Smooth

CH. OSAGE'S THRILL OF THE CHASE

4th:

Fox Terrier - Wire

GORDON'S APPLE OF OUR EYE

Toy Group:

Judge's Name:    MRS. PAMELA PEAT

1st:

Brussels Griffon

CH. CILLEINE MASQUERADE

2nd:

Pug

CH. TUPELO SHOBOAT TU CHINA TU

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

CH. PINECREST ROCK THE BOAT

4th:

Shih Tzu

CH. YING'S MISS CONGENIALITY

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MR. RICHARD CHASHOUDIAN

1st:

Schipperke

CH. DANTE'S OVER THE TOP

2nd:

Tibetan Terrier

CH. CEDAR C & BARNSTORM'S LTD EDITION

3rd:

Keeshond

CH. KAROLINA BONNYVAL DEAL NO DEAL

4th:

Chow Chow

CH. EASTERN-MAGIC CHANNEL BEAUTY

Herding Group:

Judge's Name:    COL. HAROLD BRIZEE

1st:

Australian Shepherd

CH. COBBERCREST HARRY POTTER

2nd:

Bearded Collie

CH. DUNHILL BLAZING GLORY

3rd:

Canaan Dog

CH. MAD RIVER COOL BREEZE BLOWING

4th:

Collie - Smooth

CH. PEMBROKE THE REVREND MR. BLACK

Show & Date:

  Carolina Terrier Association

 

Location (City, State):

Concord, NC

 

From:

Mary Dukes

 

Date:

11/13/2008

Total Entry: 93

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:    David Kirkland

West Highland White Terrier

Ch. Camcrest Bebe Queen Of Trouble

Terrier Group:

Judge's Name:    David Kirkland - 93

1st:

West Highland White Terrier

Ch. Camcrest Bebe Queen Of Trouble

2nd:

Fox Terrier - Wire

Ch. Jadee Top Secret

3rd:

Airedale Terrier

Terrydale HK Icepond Oldiron Cristobal

4th:

Miniature Schnauzer

Ch. Lonestar's Wicked Good